FAQs

Lista najczęściej zadawanych pytań!

1. Od kiedy będzie całkowity zakaz stosowania plastikowych kubków jednorazowych?

Zakaz stosowania kubków jednorazowych w krajach UE nastąpi od 2025 roku. Obecnie jesteśmy w okresie przejściowym.

2. Jaka jest wysokość podatku od plastiku (opłat recyklingowych) i kto będzie to płacił?

Opłata recyklingowa, czyli podatek od plastiku wprowadzona została w krajach UE od 01 stycznia 2021 roku w wysokości 0,80 € za 1 kg plastiku który nie został poddany recyklingowi. Opłata ta nakładana będzie na producentów i importerów.

3. Jakie cechy musi mieć kubek ekologiczny?

Kubek ekologiczny jest biodegradowalny i kompostowalny.

4. Czy kubek papierowy jest ekologiczny?

Ogromna większość kubków papierowych z którymi mamy styczność nie jest ekologiczna. Kubki papierowe do kawy masowo stosowane w sieciach stacji paliw i restauracjach Fast Food nie są ekologiczne, gdyż w środku są wyścielane folią (aby nie przemakały), która w procesie recyklingu musi być oddzielona od papieru, co jest w praktyce niewykonalne. W Wielkiej Brytanii, tylko 3% tego typu kubków podlega recyklingowi.

5. Czy kubki plastikowe wielorazowego użytku są ekologiczne?

Kubki wielorazowego użytku mimo że nie są biodegradowalne są doskonałym pro ekologicznym rozwiązaniem dzięki któremu eliminujemy ilość zaśmiecenia środowiska kubkami jednorazowymi, a co za tym idzie znaczną poprawę kondycji środowiska naturalnego. Kubek wielokrotnego użytku marki GIZEH jest niezwykle trwały i łatwy do umycia, co sprawia, że przy ciągłym użytkowaniu może zastąpić 1000 kubków jednorazowych. Po zużyciu lub zniszczeniu podlega całkowitemu recyklingowi.

6. Czy kubki wielorazowe zawierają jakieś szkodliwe związki chemiczne?

Kubki wielorazowe marki GIZEH są wykonane z polipropylenu (bez dodatku jakichkolwiek szkodliwych związków chemicznych). Co istotne, w porównaniu do kubków poliwęglanowych (przeźroczystych), nie zawierają szkodliwego dla zdrowia bisfenolu A (BPA).

7. Dlaczego mam kupić kubek plastikowy wielorazowy zamiast kubka porcelanowego, ceramicznego lub szklanki?

Kubek wielorazowy jest bezpieczny, nie ulegnie stłuczeniu, prosty w układaniu, pakowaniu, przechowywaniu i transporcie. Łatwy do mycia ręcznego lub w zmywarce. Do użycia w każdych warunkach na imprezach eventowych, koncertach, wydarzeniach sportowych itp.

8. Dlaczego mam kupić stosunkowo drogi kubek plastikowy wielorazowy zamiast dużo tańszego kubka jednorazowego?

Kubki w pełni ekologiczne tylko w niewielkim stopniu są w stanie zaspokoić ogromne zapotrzebowanie rynku. Biorąc jednak pod uwagę wielokrotność i czas użytkowania kubki wielorazowe plastikowe są w rzeczywistości najtańsze.

9. Kubki plastikowe konkurencji, są przeźroczyste (wyglądają jak szkło), a kubki GIZEH są matowe, które zatem, są lepsze i dlaczego?

Wiele firm posiada w swojej ofercie kubki przeźroczyste, które są wykonane z poliwęglanu i najczęściej stosowane w branży HoReCa. Kubki te ładnie wyglądają, ale zawierają szkodliwy dla zdrowia BPA, a dodatkowo są przeciętnie około 30% droższe od kubków matowych GIZEH wykonanych z polipropylenu, który nie zawiera żadnych szkodliwych substancji.

10. Ile może kosztować kubek wielorazowy w sklepie (jaka jest jego cena detaliczna)?

Cena detaliczna kubka wielokrotnego użytku zbliżona jest do kwoty 5.00 zł za sztukę. Niestety, w sieciach stacji paliw ceny mogą być wyższe, gdyż sieci te stosują wysokie marże. Ponadto kubki z atrakcyjnymi nadrukami są droższe. Dotyczy to szczególnie serii kolekcjonerskich.

11. Ile może kosztować kubek w sprzedaży hurtowej i od czego to zależy (cena hurtowa)?

Ceny hurtowe kubków są mocno zróżnicowane a jest to uzależnione od:
– wielkości zamówienia (ilości kubków),
– technologii nadruku (digital, IML),
– rodzaju nadruku – kosztów zakupu licencji,
– sposobu pakowania (np. wielopaki),
– kosztów logistyki,
– przeznaczenia kubków – sprzedaż rynkowa, sprzedaż poza rynkowa, sprzedaż promocyjna.

12. Jakie są standardowe pojemności kubków wielorazowych?

Posiadamy 5 standardowych pojemności kubków: 0.5 l, 0.4 l, 0.3 l, 0.25 l, 0.2 l

13. Czy kubki GIZEH posiadają certyfikaty dopuszczające do stosowania w zakresie spożywczym?

Tak wszystkie kubki GIZEH, włączając w to nadruki, posiadają certyfikaty UE dopuszczające do stosowania w zakresie spożywczym.

14. Czy kubki pękają, czy można je łatwo zniszczyć?

Kubki GIZEH są bardzo trwałe, trudno je zniszczyć, są odporne na wysokie i niskie temperatury.

15. Czy kubki są bezpieczne dla dzieci, czy można się nimi skaleczyć?

Kubki GIZEH są bezpieczne dla dzieci gdyż mają gładkie krawędzie i nie można się nimi skaleczyć. Dodatkowo kubki posiadają niezbędne certyfikaty spożywcze.

16. Czy kubki można myć w gorącej wodzie?

Tak, kubki wielorazowe GIZEH można myć w gorącej wodzie. Myjemy ręcznie lub w zmywarkach domowych, przemysłowych, z użyciem detergentów w temperaturze do 95°. W zmywarkach parowych temperatura osiągać może 120°. Temperatura nie ma wpływu na szatę graficzną kubków GIZEH.

17. Jakie nadruki stosuje GIZEH na swoje produkty i na czym polega różnica?

GIZEH stosuje dwa rodzaje nadruków na kubkach: Digital i IML. Nadruk Digital to wysokiej jakości nadruk cyfrowy wykonany na maszynach najnowszej generacji. Nadruk IML to najwyższa jakość spośród dostępnych technologii. Barwnik jest „wtopiony w plastik” co pozwala uzyskać doskonały końcowy efekt wizualny.

18. Czy można kupić kubek czysty tzn. bez nadruku?

Można zakupić kubki także bez nadruku. Jednak kupujący w przypadku chęci wykonania własnego nadruku na kubku GIZEH, musi spełnić określone warunki i uzyskać zgodę producenta.

19. Czy po wielokrotnym umyciu w gorącej wodzie nadruk zachowa swoją trwałość?

Kubki po wielokrotnym umyciu w gorącej wodzie zachowują swoje barwy. Producent wykonał testy i zarówno nadruki IML jak i Digital zachowały swoją trwałość pomimo wielokrotnego mycia w gorącej wodzie.

20. Czy można zrealizować na kubku nadruk własnego pomysłu?

Oczywiście można zrealizować nadruk na kubkach wg własnych projektów. Udostępnimy w tym zakresie wszelkie informacje i udzielimy pomocy.

21 . Czy kubki GIZEH są produkowane w Polsce?

Kubki są produkowane w niemieckiej fabryce GIZEH która posiada również swoją filię w Tarnowie Podgórnym k. Poznania. Firma Gizeh aktualnie jest w trakcie realizacji inwestycji która pozwoli na produkcję kubków w Tarnowie Podgórnym.

22 . Jaki jest czas realizacji zamówienia?

Czas dostawy od daty zamówienia (po uzgodnieniu i akceptacji projektów), to:
– dla nadruków Digital – ok. 2 tygodnie;
– dla technologii IML – ok. 4 tygodnie.

23 . Jak są pakowane kubki?

Pakowanie według pojemności: 0.2 l / 0.25 l / 0.3 l / 0.4 l / 0.5 l
Karton szt.: 600 / 552 / 529 / 400 / 336
Paleta (18 kartonów) szt.: 10 800 / 9 936 / 9 552 / 7200 / 6 048

24. Czy będzie można kupić jeden kubek?

Tak, ale tylko w sprzedaży detalicznej lub w trakcie imprez eventowych, kulturalnych czy sportowych. Zakup w firmie IBC to minimum 50 sztuk kubków.

25. Jak załatwiane są sprawy reklamacyjne, w tym: a. reklamacje ilościowe – braki w opakowaniach, b. reklamacje jakościowe – kubki posiadają widoczne uszkodzenia lub wady nadruku?

Sprawy reklamacyjne załatwiane są zgodnie z obowiązującymi w GIZEH oraz IBC procedurami. Procedury reklamacyjne zawsze są określane w zawieranych umowach.

26. Czy można otrzymać wyłączność na kubki z określonym nadrukiem?

Tak, jest to możliwe po uprzednim sprawdzeniu czy nie udzielono już takiej wyłączności innemu podmiotowi (osobie fizycznej) oraz zawarciu odpowiedniej umowy.

27. Czy można otrzymać wyłączność na sprzedaż do określonego klienta np. sieci handlowej, producenta napojów itp.?

Tak. Można uzyskać taką wyłączność, na postawie zawartej okresowo umowy warunkowej, a w przypadku zawarcia umowy ze wskazanym klientem i prowadzenia sprzedaży spełniającej warunek czasowy, uzyskać wyłączność na stałe.

28. Czy można otrzymać wyłączność na dany teren działania np. województwo katowickie?

Teoretycznie tak, ale w praktyce, w dobie globalizacji rynku jest to trudne do zrealizowania.

29. Czy można podać przykłady referencji lub rekomendacji kubków GIZEH?

Tak. Niemieckie kluby piłkarskie I i II Bundesligi, PZPN, firmy koncertowe i eventowe w Polsce.